ASTSUBAY EMEKLİSİNİN BAŞINA GEÇİRİLEN TORBA…

ASTSUBAY EMEKLİSİNİN BAŞINA GEÇİRİLEN TORBA…

5 temmuz 2022’de yayınlanan resmi gazete ile hayatımıza 7417 sayılı kanun girmiş oldu.

Evet kanun, yani TBMM tarafından hazırlanmış, tartışılmış ve uygulanmasının ülke/kamu menfaatine olduğuna karar verilmiş, süreçler tamamlanarak resmi gazetede yayınlanmış.

Bakıyoruz nedir diye, torba kanun. Yani ne bulmuşlarsa içine atmışlar.

Yemek olsa türlü, tatlı olsa aşure.

Torba kanunun 2.maddesi, 2023 yılından itibaren memur emeklilerin, emekli maaşlarını belirlemede kullanılan Ek gösterge ve gruplarının belirlenmesi konusunu ele almış. Güzel de yapılmış. Ancak devamını okuduğumuzda anlıyoruz ki burada bir güzellik yok. Baştan savma hazırlandığı için bu maddede değişiklik yapma yetkisi Cumhurbaşkanına devredilmiş. Ufak bir sorun olmasa bu da iyi diyebilirsiniz. O sorun da anayasanın bu devre izin vermemesi.

Sonuçta yetki hiç kullanılmadı, anayasa mahkemesi bu kısmı iptal etti.

Bu kanunun 6 maddesindeki memurların EK GÖSTERGE değişikliği ile %85’lik grup içinde olan çoğu memur %145’lik gruba yükseltildi.

%145 grup içerisinde görev yapan Astsubaylar ve EMNİYET mensuplarının düzenlemesine bakacak olursak…

Kulis faaliyetleri sonucu Emniyet mensupları EK GÖSTERGELERİNİ 5400 ve %165’lik gruba gelecek şekilde kanunlaşmasını sağladılar.

Başta da dedik ya TORBA.

Emekliye bu kalemden verilen maaş oranı %85’den %145 e çıkarılarak kalem bazında %70 iyileşme tüm maaş içerisinde de yaklaşık %20 -%30 iyileşme sağlanmış oldu.

Tabi ki bu iyileştirme yanında 600 puana tekabül eden bir iyileştirme daha aldılar.

Fakat yapılan bu iyileştirmelerin çarpanı memur aylık katsayısı. Sonuçta memur aylık katsayısı artışını düşük tutmak için çalışan memura 8077 TL’ye karşılık bir ödenek verildi. Bu sayede çalışan memurun eline geçen para tabi ki arttı ama emeklinin maaşını belirlemede kullanılan memur maaş katsayısının düşük tutulması da sağlandığı için bu iyileştirmelerin daha fazlası matematiksel olarak kaybedildi.

Astsubay emeklilerimizin kanun yapılma aşamasında kulis faaliyetlerine katılamaması, olmaması veya ilgisizliği, kanunu torba olması ve gözden kaçması vs… sebepler ile %145’lik dilimden %165’lik geçememesi yani kalem bazında %13,8 lik bir artışı bile alamamasına sebep oldu.

Bu %13,8’lik farkın tüm maaşa yansıması tabi ki çok daha az. Fakat bu küçük tutarın unutulması, bugüne kadar hala düzenlenmemesi, hem askeri hiyerarşik sistemi, hem kamu personel rejimini, hem sosyal düzeni bozmuş hem de emekli astsubaylarımıza karşı bir tenzili rütbe işlemi gibi algılanmaktadır.

TBMM, Anayasa mahkemesinin iptali ile gerek EK GÖSTERGE, gerekse oran ve grupları ele alarak haksızlık içeren bu kanunu yeniden düzenlemelidir.

Av.Uzm.Arb.Yalçın TUNÇBİLEK

@TuncbilekN

Yalçın Tunçbilek