TSK.leri Orduevlerinde Otopark Uygulaması.

TSK. ORUEVLERİNDEKİ OTO PARK UYGULAMASI

1.            Genelkurmay Başkanlığınca yayınlanan emre göre;

“OTOPARK ÜCRETLERİ ;

OTOPARK ÜCRETLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN HUSUSLAR “TSK ORDUEVLERİ. ASKERİ GAZİNOLAR, KIŞLA GAZİNOLARI VE VARDİYA YATAKHANELERİ İLE EĞİTİM MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ’NİN 28 NCİ MADDESİKAPSAMINDA TESİSLERİN YÖNETİM KURULLARINCABELİRLENECEKTİR. ORDUEVLERİ, ASKERİ GAZİNOLAR, KIŞLA GAZİNOLARI VE VARDİYE YATAKHANELERİNDE ASGARİ OLARAK İLK 90 DAKİKA (BİRBUÇUK SAAT) İÇİN OTOPARK ÜCRETİ ALINMAYACAKTIR. “. Konaklayanlardan alınmamaktadır.

2.            Polisevleri ve bütün kamu misafirhanelerinde asla otopark ücreti alınmamaktadır. Biz alınmasına karşı değil, makul ücret belirlemesinde duyarlı davranılması görüşündeyiz.

2.            Bu emre göre tesislerin yönetim kurullarına çok geniş yetki verildiğinden ve hiçbir orduevinin uygulamasını incelemeden, buralarda görevli muvazzaf meslektaşlarımız hiç emekli olmayacak gibi, emekli meslektaşları düşünmeden, tesis gelirlerini ön plana çıkartarak karar aldıklarını görmekteyiz. Genelkurmay Başkanlığı bu yanlış uygulamayı önlemek için üst limit koymalıdır.

3.            Bu emri yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı TSK.lerinin 1 nci sınıf Ankara, Merkez, Sıhhıye, Gazi, Etiler ve Tandoğan Orduevleri için ilk 90 dakikadan sonra 4 saate kadar 5 TL. ve her saat için 2.5 TL. ile en fazla 35 TL. Uygulamaktadır.

4.            Kış sezonunda Orduevi statüsünde hizmet veren KARPUZKALDIRAN Öz.Eğt.Mrk.zi direk 90 dakika sonra inisiyatifini kullanarak, faydalananlar aleyhine direk Ankara Garnizonunun 4 katı 20 TL. uygulamaktadır. Garnizon Komutanlığına yapılan yazılı ve sözlü müracaatlarda Antalya Garnizonunda Askeri Gazino ve kışın Askeri Gazino hizmeti veren KARPUZKALDIRAN Öz.Eğt.Mrk. nde  Ankara gibi aynı ücret uygulaması teklifi uygun görülmemiştir.

5.            İSTANBUL ve İZMİR Garnizonundaki Orduevlerinde ilk dosan dakika sonunda direk  ANKARA Garnizonun 4 katı uygulama ile başlamaktadır. Gün boyu 50 Tl. almaktadır.

6.            Gün boyu konaklamada 100 TL. ücret belirleyen Sosyal tesis bulunmaktadır.

7.            Bu tesisleri kullanan emekli subay, astsubaylar neden duyarsız kalmaktadır. Bizleri bir araya getiren TESUD ve TEMAD Genel Merkezleri ile şubeleri neden ilgili makamlar ile bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi için teşebbüse geçmemektedir.

8. Buralar ticari amacı ile işletme yerine, hizmet amaçlı olduğu asla unutulmamalıdır. Bu emri yayınlayan, bu tesislerde görev yapan ve bu belgelere heyet olarak imza atan muvazzaf meslektaşlarımızla, bu çarpık yanlış uygulamaların yeniden gözden geçirilmesini ve biz emeklilerin mağdur edilmemesini arz ederim. 18 ŞUBAT 2024

AHMET ÖZTAŞ

EM.K.PER ASB.(1977-13) ANTALYA